Outdoorová dovolenka na Slovensku

Slovensko je pre západnú Európu stále neobjavená krajina. Aj keď nás občas niekto zaradí medzi tých úplne najzaujímavejších, ako napríklad Lonely Planet - „Best in the Travel 2013“, svet o nás vie stále veľmi málo. A má to aj svoje veľké výhody, ktoré môžu tešiť predovšetkým tých, ktorí Slovensko navštívia.

Ak vás zaujala práve táto časť našej stránky, príďte sa na ňu pozrieť po dovolenke. V septembri ju už nájdete dokončenú.

Desať dôvodov, pre ktoré sa oplatí navštíviť Slovensko:

  1. Nádherná krajina
  2. Existencia unikátnej fauny a flóry
  3. Termálne vyvieračky pravekých morí
  4. Skutočný geografický stred Európy
  5. Kolíska kultúry slovanského sveta
  6. Dávnoveké mestá s čarovnou atmosférou a tajomné hrady
  7. Autentickí a pohostinní ľudia
  8. Vynikajúca kuchyňa a rozmanité druhy kvalitného alkoholu
  9. Kvalitná infraštruktúra a služby
  10. Muraria - KRAJINA NÁDYCHU

1. Nádherná krajina

Slovensko je značne rozmanitá a pestrá krajina, v ktorej dominujú hory. Pokrývajú približne 60 % územia a plochou svojich lesov radia Slovensko na štvrté miesto v Európe. Tri vrchy v štátnom znaku teda symbolizujú tri pohoria. Najznámejšie zo Slovenských hôr sú Tatry, majú veľhorský charakter a sú najvyššími horami celého karpatského oblúku. Okrem malej časti, menšej ako jedna štvrtina ich celkovej rozlohy, sa celé Tatry nachádzajú na Slovensku. Na Slovensku sa nachádza aj všetkých 30 najvyšších tatranských štítov (s výškou nad 2500 metrov), všetky trvalo zaľadnené doliny, ako aj na všetky svetové strany orientované najväčšie doliny. Slovensko však rozhodne nie sú iba hory. Nájdete tu aj krásne jazerá a rieky rôznych druhov. Počínajúc najdhlšou riekou EÚ Dunajom, až po dravé horské toky, akým je napríklad Belá.

2. Existencia unikátnej fauny a flóry

Slovensko je známe aj vysokým počtom v Európe vzácnych alebo sa už vôbec nevyskytujúcich druhov zveri, ako napríklad medveďov, vlkov, rysov či orlov. Viaceré druhy, ako napríklad Kamzík tatranský vrchovský tu majú endemický výskyt. Veľmi podobné je to aj v oblasti rastlinstva, vďaka čomu sú Tatry skutočným klenotom karpatského oblúku, zapísaným ako biosférická rezervácia na zozname UNESCO. Časť tejto flóry je navyše aj veľmi chutná. Vyskúšajte, ako chutia pravé lesné jahody, maliny, čučoriedky, černice alebo na „dolniakoch“ moruše.

3. Termálne vyvieračky pravekých morí

Množstvom, výdatnosťou a chemickým zložením vôd sa Slovensko radí medzi najvýznamnejšie krajiny sveta. Teplota minerálnych prameňov má rozpätie od 5° do 95° Celzia. Po dobrodružnom výkone poskytuje veľký výber regenerácie vo vodách pravekých morí od malých voľne prístupných vyvieračiek v prírode, až po zábavu v najväčších a technicky najdokonalejších aquaparkoch strednej Európy.

4. Skutočný geografický stred Európy

Geografický stred Európy, nachádzajúci sa pri Krahuliach na strednom Slovensku, už dávno vypočítali rakúski a talianski kartografi. Môžete o tom pochybovať. Nebudeme sa s nikým o tom hádať. O prívlastok stredu Európy bojuje veľa štátov. Ale ak na túto tému začnete hľadať na internete, alebo si otvoríte zemepisný atlas, zistíte, že Slovensko je priam obkľúčené „stredmi“ Európy. Môžete si teda vybrať, ale ako sa vraví, pravda býva niekde uprostred.

5. Kolíska kultúry slovanského sveta

Dvojkríž na najvyššom vrchole štátneho znaku symbolizuje kresťanskú krajinu na území kultúrneho a historického rozhrania Európy. Slovensko je zem, ktorú sa tisícročia neúspešne pokúšali podmaniť kultúry na rôznom stupni vývoja, zo západu aj východu, ako aj zo severu a juhu. Prastaré stopy Keltov, Rimanov, Germánov, Avarov, Frankov, Tatárov, Maďarov, Turkov, či novšie stopy nacistov a komunistov sú tu stále rozpoznateľné. Slovensko je kolískou kultúry všetkých súčasných slovanských štátov strednej Európy. Stará slovenčina bola štvrtým oficiálnym liturgickým jazykom. Hlaholika, písmo starých Slovákov je najstarším slovanským písmom vôbec. V zmodernizovanej podobe ho stále používa takmer 200 miliónov ľudí. Na Slovensku sa môžete aj dnes pomodliť v kostoloch postavených viac ako sto rokov pred prijatím kresťanstva v okolitých slovanských krajinách.

6. Dávnoveké mestá s čarovnou atmosférou a tajomné hrady

Na Slovensku nenájdete ozajstné veľkomestá. Aj Bratislava, mesto kde s odstupom času od slávneho kráľa Svätopluka bolo korunovaných devätnásť uhorských kráľov a kráľovien má príjemný komorný charakter. Najkrajšie mestá Slovenska, viaceré zapísané na listine svetového dedičstva UNESCO, sú ukryté v horách alebo pod horami. Banská Štiavnica je so svojou najstaršou technickou vysokou školou v Európe a 24 jazerami živou spomienkou na časy, kedy bolo Slovensko absolútne najväčším producentom zlata. Najstaršiu dodnes existujúcu mincovňu na svete zasa nájdete v neďalekej Kremnici. Tlkot raziacich strojov tu neutíchol od roku 1328 a aj súčasné euromince pochádzajú odtiaľto. V Levoči si môžete pozrieť gotický oltár, od ktorého vyšší už nikde neuvidíte a v Kežmarku kostým prvej turistky vo Vysokých Tatrách. Rodný dom jedinej slovenskej kráľovnej nájdete zasa v Spišskej Sobote. Európskym mestom kultúry pre rok 2013 bola metropola východného Slovenska, Košice. K tomu ešte ostáva viac ako 700 tajomných hradov a zámkov.

7. Autentickí a pohostinní ľudia

Väčšina slovenských mužov je presvedčená, že Slovenky sú najkrajšie ženy na svete. Je to len ich subjektívny postreh, pretože krásnych ľudí je našťastie na celej planéte všade dosť. Napriek tomu sme si istí, že pri návšteve Slovenska budete prekvapení nízkym počtom obéznych ľudí a rozmanitosťou krásy europoidnej rasy.

Staré slovenské príslovie hovorí, že: „Hosť do domu, Boh do domu.“ Pohostinnosť je pre Slovákov charakteristická a naštastie zatiaľ nezaniká pod vplyvom globalizácie. Priznávame, že výskyt profesinálneho úsmevu je na Slovensku nižší ako v Spojených štátoch amerických, či krajinách západnej Európy. Ale ak sa na vás na Slovensku niekto usmieva, nepomýľte sa, pravdepodobne ste mu totiž naozaj sympatickí.

8. Vynikajúca kuchyňa a rozmanité druhy kvalitného alkoholu

Takzvanou povinnou jazdou pri návšteve Slovenska by mal byť demikát, kapustnica s klobásou, bryndzové halušky alebo husacina s lokšami. To však nie sú jediné znamenité jedlá miestnej kuchyne, ktoré tu môžete ochutnať. Doporučujeme, jedzte miestnu stravu, MacDonald si môžete dať aj doma. Rovnako ťažký výber budete mať aj spomedzi alkoholických nápojov. Slovenské vinárstva pestujú odrody, ktoré zvyčajne nemáte možnosť ochutnať inde na svete, aj keď vína z nich na medzinárodných súťažiach berú početné ocenenia. Určite ochutnajte Devín a Dunaj. Povestné sú aj destiláty. Pozor, ovocné destiláty sú obvykle vypálené na 52 % alkoholu. Ich jemnosť je dosahovaná dlhoročným zretím. Vykúšajte slivovicu a borovičku, z bylinkových doporučujeme Demänovku alebo Horec. Koňak Karpatské Brany Špeciál nemôže sklamať ani najnáročnejších znalcov. Veľmi populárne je samozrejme aj pivo a dobrých domácich značiek je veľa. Náš tip je Urpiner a Steiger. Doprajte si aj produkciu z malých pivovarov. Jedzte a pite s chuťou. Potravinové škandály a pančovanie alkoholu sa na Slovensku nevyskytli.

9. Kvalitná infraštruktúra a služby

Celá slovenská časť Tatier, ale aj Fatier a ďalších slovenských pohorí je charakteristická vynikajúcou infraštruktúrou (diaľnice, vlakové trate a ďalšie horské dopravné systémy) a službami na vysokom európskom štandarde. Najväčšie a najvyššie položené mimoalpské lyžiarske strediská v Európe sa nachádzajú na Slovensku. Zároveň ale vďaka pomeru „málo ľudí a veľa hôr“, môže mať človek v slovenských horách pri správnom výbere túry pocit úplnej odlúčenosti od civilizácie. Za služby na úrovni západoeurópskeho štandardu, ale aj nadštandardu na Slovensku zaplatíte pri správnej voľbe poskytovateľa obvykle menej peňazí.

10. Muraria - KRAJINA NÁDYCHU

Máme mnohoročné skúsenosti, lokálnu znalosť a dokážeme pozorne načúvať vašim predstavám o dovolenke. Môžete s nami zažiť vysokohorskú turistiku, horolezecké dobrodružstvo, lyžiarsku jazdu v prašane, alebo akúkoľvek inú kombináciu z našej ponuky. Vyzdvihneme vás na letisku v Bratislave, Viedni, Krakove alebo v Prahe a pripravíme itinerár podľa vašich požiadaviek. Vieme, kde je dobré sa ubytovať a kde sa oplatí najesť. Poznáme aktuálne podmienky v horách a dokážeme v nich vybrať to najlepšie podľa vašich schopností. Najväčšia časť našej horskej práce je so skupinami od dvoch do štyroch osôb. Nemusíte sa preto obávať „autobusového“ efektu dovolenky s cestovnou kanceláriou. Sme veľmi pružní aj pri úprave programu, napríklad v nepriaznivom počasí. Vieme ale samozrejme pripraviť pobyt aj pre pracovné kolektívy, či športové skupiny. Pre obyvateľov veľkých miest západnej Európy a Škandinávie sme v kombinácii s leteckou dopravou často najefektívnejšou voľbou horskej dovolenky. Pozrite naše modelové cenové ponuky, vyplňte kontaktný formulár a príďte si s nami zažiť Slovensko.