Oboznamovacie kurzy

Pre radosť, objavovanie nepoznanej krásy, dobrodružstvo, odreagovanie sa a zábavu. Sú určené všetkým, ktorí si chcú bezpečne vyskúšať horolezectvo alebo skialpinizmus.

Výstupy na štíty „Gerlach“

Všetky výstupy na štíty realizujeme formou oboznamovacieho horolezeckého kurzu. V úvodnej inštruktáži sa zoznámite so základnými technikami horolezectva. Vyskúšate si istiť spolulezca, ako aj zásady samotného bezpečného lezeckého pohybu. V rámci kurzu vystúpite na vami vybraný štít. Obvyklú výstupovú trasu – „normálku“, spoznáte v zostupe. Pre absolvovanie uvedeného horolezeckého kurzu nepotrebujete žiadne špeciálne schopnosti. Bude Vám stačiť kondícia a trocha odvahy.

Výcvikové lokality: Tatry, Alpy.

Výstupy na štíty v zimných podmienkach a na ľadovci „Mont Blanc“

Hory dostávajú v zime nezvyčajné čaro. Ich zimná krása je však nebezpečná. Zimný výstup na niektorý zo štítov je optimálnou formou ako sa zoznámiť so zodpovedným postupom v zimnom teréne. Vyskúšate si pohyb s mačkami, čakanom a prácu s lavínovým vyhľadávačom. Spoznáte základy postupu na ľadovci. V rámci kurzu vystúpite na vami vybraný štít. Pre absolvovanie uvedeného horolezeckého kurzu nepotrebujete žiadne špeciálne schopnosti. Bude Vám stačiť kondícia a trocha odvahy.

Zimné tatranské výstupy sú ideálnou prípravou na horolezecké podujatia v horách vo vyšších nadmorských výškach.

Výcvikové lokality: Tatry, Alpy.

Lezenie v ľade „Ľadoborec“

Krehký vertikálny svet pevného skupenstva vody umožňuje človeku vyliezť na inak často nedostupné miesta. Náš kurz Vám umožní zažiť skutočné veľhorské lezenie v ľade bezpečne a bez nákupu drahého vybavenia. Zoznámite sa so základmi istenia a zlaňovania v ľade. Vyskúšate si špecifiká lezeckého pohybu. Spoznáte nádherné miesta, na ktoré by ste sa sami zvyčajne nikdy nevybrali. Nemusíte byť mrazuvzdorný. Kondícia pomôže, odvahu si v teréne pripomenieme. Lezenie v ľade je výzva, preto neváhajte a spestrite si svoju zimnú dovolenku.

Kurz lyžovania vo voľnom teréne „Freerider“

Jazda vo voľnom teréne je zážitkom s príchuťou dobrodružstva. V teenagerskom veku si to mnohí jednoducho risknú, nie vždy to však má štastný koniec. Náš kurz je zameraný pre tých, ktorí si chcú freeriderové dobrodružstvo užívať zodpovedne. Zapožičiame Vám potrebný materiál, kompletný lavínový set (v prípade potreby aj ABS batoh) a absolvujete krátku inštruktáž. Po úvodných jazdách na zjazdovke otestujeme vaše lyžiarske schopnosti a vyberieme adekvátne ciele. Náš prístup a naša dlhoročná lokálna znalosť je zárukou, že v daných podmienkach absolvujete to najlepšie, čo ste v aktuálnom čase schopný odjazdiť.

Výcvikové lokality: Chopok – Jasná, Lomnické sedlo, Štrbské Pleso, Alpy.

Oboznamovací kurz „Skialpinista“

Skutočné lyžovanie začína mimo vlekov a zjazdoviek. Tento fakt si postupne uvedomuje stále viac ľudí. Pocit, keď si na vrchole pripnete lyže a začínate robiť vlastnú stopu, vám nedokáže nahradiť žiadne lyžiarske stredisko. Oboznamovací kurz skialpinizmu umožňuje si to vyskúšať s minimálnym rizikom a investíciou do vybavenia. Zoznámite sa s technikou výstupu na lyžiach, otestujete vaše schopnosti mimo upraveného terénu, vyskúšate si používanie lavínového vyhľadávača a sondy. Potrebné vybavenie vám radi zapožičiame. Nemusíte byť excelentný lyžiar. Kurz prispôsobíme vašim schopnostiam a kondícii.

Výcvikové lokality: Tatry, Fatry a Alpy.

Horské kurzy pre deti

Všetky kurzy, ktoré sú v našej ponuke, realizujeme v upravenej podobe aj pre deti. Lezenie je prirodzený fyziologický pohyb, pre ktorý sme ako ľudia evolúciou pomerne dobre vybavení. Pri detských kurzoch spočíva úspech v prispôsobení náplne kurzu aktuálnemu stupňu psychickej a fyzickej zrelosti dieťaťa. Naše profesionálne skúsenosti s horskými programami pre deti sa datujú od roku 1992. (Podrobnejšie ich nájdete opísané v častiach „Zážitková pedagogika“ a „Psychoterapia“). Ďalšou výbornou možnosťou práce s deťmi je aktívne zapojenie rodiny. Koncepčne dobre pripravené a realizované kurzy typu „rodič – dieťa“, alebo „celá rodina“, môžu tréningový a vzdelávací zámer výrazne presahovať a stať sa pozitívnym zdrojom rodinnej skúsenosti.

Orientačná tabuľka pre vek na začatie horských športových aktivít